Mit várunk el a politikusainktól?
Az etikus politizálás követelményei
PREAMBULUM
Mi, az Új Világ Néppárt (UVNP) tagjai meg vagyunk győződve arról, hogy az emberek jóléte és a politika morális színvonala szorosan összefügg egymással. A közbizalmat elnyerő politikusoknak és a közhivatalt betöltő személyeknek szigorúbb etikai követelményeknek és magasabb morális elvárásoknak kell megfelelniük, mint amit a jogszabályok a jogkövetés minimumaként meghatároznak. A politika gyökeres megújítása csak a magasabb etikai elveket követő és az integritás talaján álló személyekkel valósítható meg, akik a politikát nem üzletnek, hanem szolgálatnak tekintik. Csak az ilyen közéleti szereplők lesznek képesek kiszabadítani az országot a szűk politikai és gazdasági érdekcsoportok fogságából, és a közpénzt valóban a köz javára - és nem saját hatalmuk és gazdagodásuk növelésére - fordítani. Ezek szellemében szükségesnek tartjuk összefoglalni és az emberek elé tárni az etikus politikusi viselkedésnek az UVNP politikusaival szemben támasztott követelményeit.
A NYILATKOZAT ÉRVÉNYESSÉGE
1. § Személyi hatály
A nyilatkozat a pártot képviselő vagy a párt által támogatott politikai szereplőkre és közfeladatot ellátó tisztségviselőkre (továbbiakban: érintett személyek) vonatkozik.
2. § Tárgyi hatály
A nyilatkozat kiterjed az érintett személyek minden olyan tevékenységére, magatartására (a megvalósítás helyszínétől függetlenül), amellyel a párt nevében, érdekében vagy képviseletében eljárnak, és amely kihat a párt társadalmi megítélésére, hírnevére.
ALAPELVEK
3. § A nemzet érdekének elsődlegessége
Az egyéni és a pártérdek nem kerülhet a köz érdeke elé, ezért az egyén és a párt érdekeit mindenkor alá kell rendelni a nemzeti érdekeknek.
4. § A gyűlöletbeszéd tilalma
Az érintett személy, politikai nézeteinek és véleményének a nyilvánosság vagy a párt belső fórumain történő hangoztatása során köteles tartózkodni a más nemzeti, etnikai, faji, vallási csoportot vagy a lakosság meghatározott csoportját sértő, megalázó, becsmérlő és lealacsonyító megnyilvánulásoktól és kifejezések használatától.
5. §A hatalom csak eszköz a közjó megvalósítása érdekében
A hatalom megszerzése és fenntartása nem lehet a politizálás célja, csupán eszköze.
6. § A közpénzek tisztességes felhasználása
Az érintett személyeknek tartózkodniuk kell minden olyan tevékenységtől, amely alkalmas a közpénzek közvetlen vagy közvetett egyéni érdekből történő felhasználására.
7. § A személyes érdekérvényesítés tilalma
Az érintett személynek feladatellátása során tartózkodnia kell minden közvetlen vagy közvetett – feladataihoz nem kapcsolódó – személyes érdekeit érvényesítő tevékenységtől, valamint olyan intézkedések meghozatalától, amelyekből tisztsége megszűnése után közvetlen anyagi előnye származik. A személyes érdekek magukban foglalják az érintett személyek, és közvetlen családtagjaik számára biztosított előnyt, de nem korlátozódnak azokra.
8. § Feddhetetlenség
Az érintett személyek nem fogadhatnak el - hivatali tevékenységükkel összefüggésbe hozható - 50 000 Ft-ot meghaladó összegű ajándékokat. Ingyenesen biztosított utazást csak akkor fogadhatnak el, ha az felettesük által dokumentáltan engedélyezett, és bizonyítottan összefüggésben áll feladatuk ellátásával.
9. § Összeférhetetlenség
Az érintett személy nem végezhet olyan üzleti tevékenységet, nem vállalhat olyan beosztást, vagy funkciót, és nem rendelkezhet olyan pénzügyi, kereskedelmi, vagy egyéb érdekeltséggel, amely összeegyeztethetetlen közfeladatai ellátásával.
10. § Az igazmondás kötelezettsége
Az érintett személyeknek tilos szándékosan bárkit megtéveszteni, hazugságot, téves információkat terjeszteni. Amennyiben nincs elegendő információja a kérdés megválaszolásához, azt jeleznie kell, és álláspontját kizárólag személyes véleményként közölheti.
11. § A politikusnak ellenfelei (versenytársai) és nem ellenségei vannak
A politikának nem lehet célja a riválisok megszégyenítése, megalázása. A politikai küzdelemben csak a tisztességes eszközök alkalmazása elfogadott.
12. § A politika a köz ügyeinek intézése és nem showbiznisz
Az érintett személyek tevékenységének és kommunikációjának célja az közügyek intézése és a közfeladatok gondos megoldása, a politikai nézetek képviselete, nem az öncélú szereplés, népszerűséghajhászás és szenzációkeltés.
13. § A nyilvánosság és az átláthatóság követelménye
Az etikusan viselkedő politikus híve a társadalmi nyilvánosságnak és elősegíti, hogy a közérdekkel, közpénzzel kapcsolatos adatok nyilvánosságra kerüljenek, ha ezek a közjót nem sértik.
14. § A közélet tisztaságának védelme
Az érintett személyeknek kötelességük minden közügyet érintő jogellenes, joggal visszaélő vagy etikátlan politikai cselekedet nyilvánosságra hozatala, és a szükséges lépések megtétele az ilyen helyzet felszámolása érdekében.
15. § Kulturált kommunikáció
Az etikusan viselkedő politikus mások személyi méltóságának és emberi jogainak tiszteletben tartásával fejti ki álláspontját. Kerüli a személyeskedést, gúnyolódást, sértést és rágalmazást. A címkézések és minősítések helyett az érveknek kell fő szerepet kapnia a kommunikációban és a közbeszédben.
16. § Egyenlő mérce alkalmazása
A politikai szereplők megnyilatkozásai és cselekedetei nem minősíthetők pusztán a szerint, hogy az politikai szövetségestől, vagy versenytárstól származik.
17. § A magánélet tiszteletben tartása
Az etikus politikus tiszteletben tartja a személyek - így a közszereplők - magánélete sérthetetlenségéhez fűződő személyi méltóságát és jogait. Az etikus politikustól a magánéletben is etikus viselkedést várunk el. Mások magánéletére vonatkozó információkat csak abban az esetben hozhat nyilvánosságra, ha az az érintett személy közéleti feladataival összefüggő, vagy jogellenes vagy erőszakos tevékenység.
SZANKCIÓK
18. § Támogatás megvonása, eljárás indítása
A párt a nyilatkozatban foglalt alapelveket bizonyítottan megsértő személytől azonnali hatállyal megvonja a párt támogatását, párttag esetében pedig eljárást kezdeményez a párt Etikai és Fegyelmi Bizottságánál. Jogszabályba ütköző tevékenység észlelése esetén haladéktalanul megteszi a szükséges jogi lépéseket.