UVNP Logo
Főoldal
Rólunk
VíziónkBemutatkozásEtikai kódex
Program
Az UVNP programja- Alkotmányos rend- Egészségügy- Oktatás- Gazdaság- Külpolitika- Társadalompolitika- Fenntarthatóság- Digitalizáció
Hírek
SajtóközleményekEseményekTanulmányok
Támogatás
Kapcsolat
ElérhetőségeinkHírlevélJelentkezés aktivistának

Az Új Világ Néppárt digitalizációs politikával kapcsolatos alapvetései

A digitalizáció korunk legmeghatározóbb folyamata, ami egyre fokozódó mértékben alakítja át életünket. Az Új Világ Néppárt humanista digitalizációs stratégiájának célja, hogy a digitális átalakulás nyertese, fő haszonélvezője az ember legyen, az ő jóléte és biztonsága.

Eszményképe a modern polgár, aki komfortosan mozog a digitális térben és ezáltal aki számára a digitális szolgáltatások az életszínvonala növelését, mindenekelőtt a tartalmasabb életvitelt jelentik önkifejezésének, kreativitásának megvalósulásán keresztül.

Hiszünk abban, hogy az Európai Unió és Magyarország ennek a folyamatnak a nyertese lehet! Az európai polgári attitűdben él a humanista szemlélet, a kis országok pedig könnyebben tudják társadalmukat a modern kor kihívásaihoz igazítani és a folyamat éllovasaivá is válhatnak.

A sikeres digitális átmenethez az egyén, az állam és a gazdaság sikeres alkalmazkodása is szükséges.

Humanista digitalizáció

A humanista digitalizáció középpontjában az ember áll, aki számára a digitális átalakulás a teljesebb életet jelenti.

Az átmenet új termékeket, szolgáltatásokat nyújt, amik növelik jólétét, azáltal, hogy új tanulási, munka és szórakozási lehetőségeket kínálnak. Továbbá tartalmasabb életvitelre ad lehetőséget: korábbi tevékenységeket kiváltanak és lehetővé teszik a magasabb fokú kreatív önkifejeződést.

A modern polgár számára védelmet is szükséges biztosítani, hogy az ember ne adatforrás, hanem adatgazda legyen. Az ember magánszférájának, személyes adatainak a legmagasabb szintű védelmet szükséges biztosítani. Ezek az értékek elsőbbséget kell élvezzenek az adatbirodalmak gazdasági érdekeivel szemben.

E célból ki kell dolgozni az algoritmusokat és a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó etikai elveket és ezeket gyakorlatba kell ültetni. Biztosítani kell, hogy az automatizált rendszerek az ember életét, jogait érintő döntéseket csak támogatják, azokat az ember nélkül nem hozhatják meg.

A modern polgárnak digitális készségekre van szüksége egy megváltozott világban való helytálláshoz, amelyhez az államnak szükséges segítséget nyújtania. Ennek elsődleges terepe a közoktatás. A gyermekeket az iskolában fel kell készíteni a digitális tér lehetőségeinek alkalmazására, annak veszélyeire és a (jog)tudatos internethasználatra. Számítógépet kell biztosítani minden gyermeknek a közoktatásban, továbbá a tananyag digitálisan elérhető legyen.

Digitális állam

Az államnak saját működésében is hasznosítania szükséges a digitális lehetőségeket, hogy polgárai számára hatékonyabb ügymenetet biztosítson.

A közszolgáltatások lehető legszélesebb köre digitálisan is elérhető kell legyen, ide értve az ügyintézést, választási rendszert és a közszolgáltatások igénybe vételét is.

Az e-demokrácia megvalósulásához a döntéshozatali mechanizmusnak digitálisan is átláthatónak kell lennie, az új lehetőségek segítségével biztosítani kell a legszélesebb társadalmi részvételt a döntéshozatalban, mint a digitális népszavazást.

A digitalizáció a korábbinál kiterjedtebb transzparenciára ad lehetőséget. Automatizált, digitális közadat-igénylés útján biztosítani kell a közpénzek mozgásának követhetőségét, az erre vonatkozó dokumentumokat digitálisan elérhetővé kell tenni.

Digitális gazdaság

A digitális transzformáció teljeskörű lebonyolításához biztonságos internet-hozzáférésre van szükség az ország minden pontján.

Az adatvagyon hatékony hasznosításához fejleszteni kell a nemzeti és európai adatközpontokat, ezekhez a kutatók és innovátorok hozzáférését biztosítani kell.

A szellemi tulajdon és az alkotók érdekeinek védelmét a digitális környezetben is biztosítani kell, ösztönözni kell az elért eredmények hazai felhasználását.

Az digitalizáció hajtóereje az innováció, ami főként a vállalkozásoktól származik, ezért az államnak az induló cégeknek kedvező feltételeket kell teremtenie. Erre eszköz a kedvező szabályozó környezet, a fejlett oktatási rendszer fenntartása és az állami támogatások.

Egyenlő jogi és versenyfeltételek kell megvalósuljanak a digitális térben is. Az internetes szolgáltatásokra is ki kell terjeszteni és alkalmazni azokat a szabályokat, amiket más hasonló „hagyományos” szolgáltatókra is alkalmazni kell. Fokozottan ellenőrizni kell az átlátható és tisztességes felhasználási feltételek meglétét, betartását.

  • Bemutatkozás
  • Programunk
  • Víziónk
  • Támogatás
  • Dokumentumok
  • Etikai kódex
  • Adatkezelési tájékoztató
Légy boldog Magyarországon